Grafik tasarım ismindende anlaşıldığı gibi amaca yönelik simgeleri anmalandırarak bir şeyi ifade etme sanatıdır.

Grafik Tasarım İlkeleri

İnsanlar kendilerini, topluluklarını, firmalarını, takımlarını yada derneklerini ifade etmek için grafiklerden yararlanmışlardır. İşte bu grafiklere yüklenen anlamlar da grafiğin yansıtılmak istendiği oluşumu yansıtması, çalışmanın başarısını ve kalitesini ortaya koymaktadır. Bu yüzden Grafik tasarım yapılırken kültürel yapı, amacı yansıtılmak istenen ve hitap ettiği kitle baz alınmalı. Bu kriterlere göre logo tasarımı, kurumsal tasarımı ve diğer görsel tasarımı kriterleri uygulanmalıdır.

Firmalar kurumsal süreçleri boyunca oluşturdukları logoları uzun yıllarca kullanmaktadırlar. Özellikle günümüzde bile yüz yılı aşkın kullanılan logolar bulunmaktadır. Fakat tipografi ve logo tasarımının gösterdiği gelişim sonucu ile çok köklü firmalar bile logolarında bir takım değişikliğe gitmişlerdir. Bu değişimin sebebi ise logoların, renklerin, yazı karakterlerinin insanlara neler hissettirdiği ile ilgilidir. Örnek olarak seçim sürecinde birçok parti yazılarında daha düz ve sade karakterler kullanmaktadır. Başkan Obama’nın Gotham fontunu kullanması onun kendine olan güvenini simgelemekte ve insanlar farkına varmadan da olsa bunu hissedebilmektedir.  Başka açıdan bakacak olursak yemek firmalarının logo tasarımlarında kırmızı rengini fazla kullanması ve bu rengin insanlara açlık hissini kazandırmasından öte gelmektedir. Günümüz Türkiye’sinde birçok firma sahibi logo tasarımı yaptırırken kendi istekleri doğrultusunda hareket etmekte ve bilgisizce tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür tasarımlar amaca yönelik değildir ve kesinlikle ciddi destek ile ciddi tasarımlar yapılarak firmanızın kurumsalını oluşturmalıdır.

Dünyada grafik tasarımın psikolojik ve pazarlama unsurları üzerine etki ettiği milyonlarca eser bulunmaktadır. Bir logo tasarımında yada bir marketin camında. En ufak bir etikette yada kocaman bir bina giydirme işleminde. Daha sayılabilecek tüm alanda hatta televizyonlarda 25. kare ile tabir edilen gizli mesajlarda bile grafik uygulamaları kullanılarak insanlar bir yere çekilmeye bir hissiyata kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Tasarımın her alanda önemli olduğunu çevrenizdeki çalışmalara dikkat ederek en basitinden sizleri nelerin daha çok etkilediğini analiz ederek daha iyi anlaya bilirsiniz. O yüzden tasarım işlerinizi kesinlikle hafife almamanızı öneriyoruz.