Katalog  Tasarım Örnekleri

Katalog Tasarım Detayları

Kataog kelime anlamı olarak firmaların ürünlerini ya da hizmetlerini tanıttıkları kitapçıklardır. Ürün çeşitliliği çok olan yada ürünlerini müşterilerine resim vasıtası ile tanıtma zorunluluğu yaşayan firmalar düzenli olarak katalog bastırma ihtiyacı duymaktadır. Ürün kataloğu genellikle zorunluluktan kaynaklansa da birçok kurumsal firma ürünlerini sergilemek adına kaliteli kataloglar tercih etmektedir.  Her ne kadar yazılar ürün detaylarını anlatmak için önemli olsa da resimlerde katalogların vazgeçilmezidir, bu yüzden kaliteli bir katalog basımı için kaliteli fotoğrafların çekilmesi çok önemlidir.

Özelliklerine, ölçülerine, sayfa ve kapak kalınlığına ve tel özelliğine göre değişen kataloglar son dönem de dahada gelişmiş adeta firmanın kalitesini ortaya koyar vaziyette masraftan kaçınılmayarak oldukça gösterişli kataloglar tasarlanmaya başlamıştır. Bu detaylar paralelinde katalog fiyatlarında da ciddi değişiklikler görülmektedir. Matbaa sektörünün her alanında olduğu gibi Katalog fiyatlarında da 1000 adetten sonra katlanan adetlerde fiyatlarda ciddi düşüşler görülmektedir.

Genel olarak A4 ebatı kullanılsa da 20 x 20 ebatlarında yada özel ebatlarda da katalog basımları yapılmaktadır.

Kataloğun fiyatını etkileyen en önemli unsur ise tabi ki tasarımı ve kullanılan malzemenin detaylarıdır. Ürünleri ortaya çıkartan ve tanıtımı yapılacak ürün ya da hizmeti en iyi yansıtacak ögeler tasarım ve renk uyumudur. Bu unsurlar katalog tasarımının ana ögeleridir. Bunun yanında kullanılan üründeki detaylar kaliteyi artırırken fiyatı da artırmaktadır. Kataloğun tasarımında en çok gördüğünüz ekstra işlem genellikle yaldız uygulamaları ve kabartma logolar dır. Buna emboss lak da denilmekte. Ayrıca gofre işlemi de yapılmaktadır. Tüm bu detaylar kataloğun kalitesini ve üzerine düşülen önemi göstermekte bu da firmanın kalitesini ortaya koymaktadır.