Etiket Sticker Magnet Baskı ve tasarımı çok kapsamlı alana hitap etmektedir. Sticker genel olarak yapıştırılan etiketten yola çıkıldığında mağazalazın camlarındaki yazılardan en küçük bir kavanozun üzerindeki etikete kadar aynı sınıfa girebilmektedir. Sektörler bu tür etiketleri kendi meslek dallarına göre sınıflandırma yapsa da genel olarak hepsi bir reklam ürünüdür. Önemli olan nerede ve hangi amaca yönelik kullanılacağını iyi analiz etmektir.

Etiket Sticker Magnet Baskı ve tasarım örnekleri

Açık alanlarda kullanılan etiketlerin genellikle suya dayanıklı olması gerekir ancak her suya dayanıklı etiket her yüzeye yapışmaya bilmektedir. Bu yüzden yapıştırılacak yüzeye göre etiket çeşitlilikleri ve bu çeşitliliğe görede maliyeti bulunmaktadır.

Etiketlerin yapışma mukavemeti yüzeyindeki yapıştırıcının kalitesinden çok yapıştırılacağı alanın yapıştırıcıyla uyumu ile alakalıdır. Bu yüzden plastik türleri özellikle bu yapıştırıcıya uyum konusunda sıkıntı çekmektedir. Örneğin şeffaf yüzeyli plastik malzemeler, örneğin jelatinler her türlü etiketin yapışmasına müsaade ederken bidon türü plastik ürünler daha yoğun yapıştırıcılar ile yapışma sağlayabilmektedir. Tabi ki de  bununda ayrı bir maliyeti olmaktadır.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sticker etiket boyutları 1 santimler den başlayıp bina boylarında bile yapılmaktadır. Baskı türleri farklı olabilmektedir ancak matbaa sektörlü etiketlerde standart boyutlar tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise matbaa baskı makinelerinin standart boyutlarda ve sürekli üretim halinde olmalarıdır. Müşteriler daha sonra özel boyutlara getirmek için giyotin kesicilerin de özel siparişlerini boyutlandırma yapmaktadır. Diğer bir etiket basım şekli ise rulo etikettir. Rulo etiketler en sık kullanılan etiket türleridir. Bir çok sektörde kullanılmakta ve seri üretim makinelerine bağlanabilmektedir. Bu yüzden rulo etiket siparişleri yüksek adetlerde alınarak işe başlanmaktadır. Düşük miktarlı siparişler müşteriye pahalı gelse de miktar arttıkça fiyatlarda ciddi düşüşler görülmektedir.

Basit ve düşük miktarlı siparişler için genellikle kuşe ya da opak sticker kullanılmakta ve dijital basım yapılmaktadır. Bu basım tesisleri dijital baskı merkezleridir ve oldukça kısa zamanda tasarımı hazır olan işler basılıp teslim edilebilmekte. Bu açıdan müşterilere kolaylık sağlamaktadır.