Cam Kaplama örnek resimleri

Cam Kaplama Çalışmaları

Cam giydirme işlemleri farklı folyolarla uygulana bilmektedir. Normal folyo, folyo kesim, kumlama folyo, one vision (delikli folyo), cam filmi gibi malzemeler cam kaplamada kullanılan malzemelerdir. Büyük cephelerde genelde one vision kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi gün ışığında folyonun dışarının görülmesine dışarıdan bakıldığında reklamın görülmesine neden olmasıdır. Bu yüzden one vision cam giydirme folyosu araç giydirme ve metro dahil bir çok alanda kullanılmaktadır.

Diğer bir folyo düz folyodur bu da içerinin görünmesini engelleyen dışarıdan bakıldığında reklamın görülmesini amaçlayan folyodur. Oldukça fazla kullanılmaktadır. Bir çok şirket ya da depo camında sıklıkla karşılaşmışsınızdır. Bazen reklamlı bazen de reklamsız olarak kullanıldığı görülmektedir.

Folyo kesim ise folyonun bir tasarım ya da harf şeklinde kesilerek cam yüzeye yapıştırılması sonucu görsel bir amacın ortaya çıkartılması işlemidir. Genellikle mağaza camlarında sıklıkla karşılaşılır öncelerden sadece yazı yazarak kullanılan bu yöntem son zamanlarda bas – kes teknolojisinin arması ile dijital baskı ile kaynaşarak çok daha farklı çalışmalar ortaya koyulmaya başlanmıştır.

Kumlama folyo isminden de anlaşılacağı üzere grimsi bir tonu olan ve arka tarafı buzlu şekilde gösteren folyodur. genellikle desenli ve şeritli halde kullanılmaktadır. Tasarıma göre düz folyo ile bas kes tekniği karıştırılarak farklı tasarımlar ortaya konulmaya başlanmıştır. Kumlama folyoları cafe ve restoran camlarında, ofis ve işyerlerinde çok fazla görebilmekteyiz. Kurumsal alanlarda ve ışığın yüksek olduğu yerlerde güzel bir ortam oluşturmaktadır.