Grafik tasarım ismindende anlaşıldığı gibi amaca yönelik simgeleri anmalandırarak bir şeyi ifade etme sanatıdır.

Grafik Tasarım İlkeleri

İnsanlar kendilerini, topluluklarını, firmalarını, takımlarını yada derneklerini ifade etmek için grafiklerden yararlanmışlardır. İşte bu grafiklere yüklenen anlamlar da grafiğin yansıtılmak istendiği oluşumu yansıtması, çalışmanın başarısını ve kalitesini ortaya koymaktadır. Bu yüzden Grafik tasarım yapılırken kültürel yapı, amacı yansıtılmak istenen ve hitap ettiği kitle baz alınmalı. Bu kriterlere göre logo tasarımı, kurumsal tasarımı ve diğer görsel tasarımı kriterleri uygulanmalıdır.

Firmalar kurumsal süreçleri boyunca oluşturdukları logoları uzun yıllarca kullanmaktadırlar. Özellikle günümüzde bile yüz yılı aşkın kullanılan logolar bulunmaktadır. Fakat tipografi ve logo tasarımının gösterdiği gelişim sonucu ile çok köklü firmalar bile logolarında bir takım değişikliğe gitmişlerdir. Bu değişimin sebebi ise logoların, renklerin, yazı karakterlerinin insanlara neler hissettirdiği ile ilgilidir. Örnek olarak seçim sürecinde birçok parti yazılarında daha düz ve sade karakterler kullanmaktadır. Başkan Obama’nın Gotham fontunu kullanması onun kendine olan güvenini simgelemekte ve insanlar farkına varmadan da olsa bunu hissedebilmektedir.  Başka açıdan bakacak olursak yemek firmalarının logo tasarımlarında kırmızı rengini fazla kullanması ve bu rengin insanlara açlık hissini kazandırmasından öte gelmektedir. Günümüz Türkiye’sinde birçok firma sahibi logo tasarımı yaptırırken kendi istekleri doğrultusunda hareket etmekte ve bilgisizce tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür tasarımlar amaca yönelik değildir ve kesinlikle ciddi destek ile ciddi tasarımlar yapılarak firmanızın kurumsalını oluşturmalıdır.

Dünyada grafik tasarımın psikolojik ve pazarlama unsurları üzerine etki ettiği milyonlarca eser bulunmaktadır. Bir logo tasarımında yada bir marketin camında. En ufak bir etikette yada kocaman bir bina giydirme işleminde. Daha sayılabilecek tüm alanda hatta televizyonlarda 25. kare ile tabir edilen gizli mesajlarda bile grafik uygulamaları kullanılarak insanlar bir yere çekilmeye bir hissiyata kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Tasarımın her alanda önemli olduğunu çevrenizdeki çalışmalara dikkat ederek en basitinden sizleri nelerin daha çok etkilediğini analiz ederek daha iyi anlaya bilirsiniz. O yüzden tasarım işlerinizi kesinlikle hafife almamanızı öneriyoruz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Türkiyede ve Dünyada bütün kurumsal firmaların kendine özgü logoları renkleri ve bu logo ve renkleri barındıran tasarımlar dahilinde kullandıkları bir tasarım çizgisi vardır. Bu tasarım çizgisine kurumsal kimlik tasarımı diyebiliriz. Kurumsal tasarımların amacı kalitesini ve profesyonelliğini ortaya koymak isteyen firmaların bulundukları sektördeki elit duruşlarını yansıtmaya çalışmaları diyebiliriz. Bu sayede kurumsal yapılarını gerek kartvizitlere gerek antetli kağıtlarına fatura ve irsaliyeler ine, tabelalarına hatta araç kaplama ve diğer promosyon ürünlerine kadar her şeye yansıtmaktadırlar. Son yıllarda oldukça gelişen şirketleşme ve  kurumsallaşmanın öneminin artmasıyla birlikte kurumal kimlik tasarımında önemi artmıştır. Hatta son yıllarda birçok büyük firma logolarında değişikliğe bile gitmişlerdir. Bunun başlıca sebebi ise ilk tasarlandıkları dönemde logonun yansıttığı anlamın pek birşey ifade etmemesi ve kurumsallaşma sürecini tamamlamış firmaların evrensel logolar ile kendilerini daha iyi tanıtacakları ve ifade edeceklerini düşünmeleridir. Etrafınıza baktığınızda birçok firmaya ait  logo tabela yada yazı görebilirsiniz. Farkına varmasanızda bu yazılar logolar yada logoda kullanılan renkler sizlere bir şeyler hissettirmektedir.  Farkında olmadan renginden dolayı sevmeye bilir yada logoda kullanılan renklerden dolayı açlığınızı hatırlayabilirsiniz. Bağzı yazı karakterleri size güven verebilir yada çok basit umursamaz görünebilir. Dikkat ettiğinizde seçim dönemleri partilerin daha düz karakterler kullanması güveni yansıtması anlamına geldiğinden daha çok bu şekilde kullanılmaktadır. Bu bağlamda kullanılan her yazının her rengin yada her işaretin bir anlam ifade ettiği düşünülürse firmanıza uygulanacak tasarım , logo ve renk uyumları çerçevesinde kurumsal tasarım ölçütlerini iyi belirlemek ve bu çizgi doğrultusunda firmanızın tanıtımını yapmalısınız. Nasıl ki yemek firmaları kırmızı renkleri emlak firmaları mavi ve yeşil tonlarını kullanıyorsa bu renklerin her birinin insanlara hissettirdiği duygulardan kaynaklanmaktadır. Kurumsal tasarım yapılırken ele alınan bir çok kriterde firmanızın kime hitap ettiği, hangi sektörde olduğu ve sizlerin dışarıya nasıl yansımak istediğini ifade edecek yazı karakterleri ile bütünleştirerek ortaya çıkacak bir tasarım doğrultusunda kurumsal tasarımın tamamlanması ve bu tasarımın kartvizit ten başlayıp tüm materyallere uygulanabilir hale getirilerek müşteriye teslim edilmesi durumudur.