Logo Tasarım


Logo tasarımı grafik tasarım alanı içerisinde en önemlilerinden bir tanesidir. Çünkü şirketler yüzyıllar boyu kendilerini ve firmalarını ifade edebilmek için logo tasarımları yapmakta ve bu logoları uzun yıllar kullanmaktadır. Çevremize baktığımızda bazı logolar bir asırdır kullanılmakta fakat bazı logolar ise firma yöneticileri tarafından değişikliğe uğratılmaktadır bunun asıl nedeni ise logoda evrenselliği yakalamaya çalışmaktır.

Logo dediğinizde sadece bir simge değil sahibi olduğu firmayı en iyi şekilde yansıtan bir sembol ortaya koymalısınız. Bu yüzden renklerin anlamlarını, hissettirdiklerini ve nerelerde kullanıldığını bilmek logo tasarımcıları açısından önem arz etmektedir.

Çevrenize baktığınızda gördüğünüz logolar hemen hemen birbirine benzemektedir, tabi ki bu benzerlikler şirket branşlarına göre benzerlik göstermektedir. Örneğin otobüs firmalarının logoları italik yazı barındırmaktadır bunun başlıca nedeni ileriye gitmeyi ve sürekli bir yolculuğu ifade etmektedir, doğal ürünler satan bir firmada ise yeşil ve mavi renklerini barındıran renklerde logolara rastlayabilirsiniz. Fakat logo tasarımında her şey renk ve yazı karakterleri değildir firmayı yansıtan her şeyden farklı bir simge akılda kalıcılığı açısından o firmayı öne çıkartacak bir simge olabilir, logo tasarımında buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sayfamızı paylaşmak ister misiniz?Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on StumbleUponShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on TumblrDigg this